نوبت دهی آنلاین نوبت دهی آنلاین
تاثیر تغییر میکروبیوتای روده بر دیابت

تاثیر تغییر میکروبیوتای روده بر دیابت

دوشنبه 3 آذر 1399 10 نظر

تغییر میکروبیوتای روده یا نوع جمعیت باکتری روده باعث افزایش تولید مولکولهایی می شود که ممکن است در دیابت نوع 2 نقش داشته باشند
این تغییرات باکتریایی در روده است که باعث افزایش سطح مولکولی به نام ایمیدازول پروپیونات می شود که سلولهای بدن را در برابر انسولین در دیابت نوع 2 مقاوم می کند. این نتیجه از یک مطالعه اروپایی به دست آمده است.
روده و باکتری های آن در بسیاری از بیماری ها مهم تلقی می شوند و چندین مطالعه نشان داده است که میکروبیوتای روده بر تجزیه مواد مختلف رژیم غذایی ما تأثیر می گذارد. 
تحقیقی در گذشته در مورد میکروبیوتای روده و دیابت نوع 2، بر فیبرهای غذایی تولید کننده اسید بوتیریک و تأثیرات احتمالی آنها بر تنظیم قند خون و مقاومت به انسولین تمرکز شده بود.

در این تحقیق به سرپرستی فردریک باکد ، استاد پزشکی مولکولی در دانشگاه گوتنبرگ ، نشان داده شد که دیابت با تغییر ترکیب باکتری های روده ارتباط دارد. این تغییرات باعث افزایش تولید مولکول هایی می شود که ممکن است در بروز این بیماری نقش داشته باشند.
گروه وی نشان داد که میکروبیوتای تغییر یافته روده منجر به تغییر متابولیسم اسید آمینه هیستیدین می شود ، که به نوبه خود منجر به افزایش تولید مولکول ایمیدازول پروپیونات می شود که از اثرات انسولین در کاهش قند خون جلوگیری می کند.
مقاله ای که در مجله Nature Communications منتشر شده است اکنون یافته های اولیه را در این مطالعه بزرگ اروپایی با 1990 نفر تأیید می کند و نشان می دهد بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 (از دانمارک ، فرانسه و آلمان) سطح ایمیدازول پروپیونات در خونشان افزایش داشته است.
نوع جمعیت باکتریهای روده (میکروبیوتا) در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نسبت به افرادی با قند خون نرمال دارند انواع و گونه های کمتری دارد. محققان حدس می زنند که این امر منجر به تغییر متابولیسم اسید آمینه هیستیدین شود.
جالب این جاست که یافته ها نشان می دهد که با تغییر میکروبیوتای روده به جای مصرف هیستیدین در رژیم غذایی بر سطح ایمیدازول پروپیونات تأثیر گذاشته می شود و یک رژیم غذایی ناسالم همچنین با افزایش ایمیدازول پروپیونات در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ارتباط دارد.

 

تنظیم و ترجمه: هادی زراعی

منبع:  Nature Communications

 

دیدگاهتان را بنویسید

نام
ایمیل
کد امنیتی
کد امنیتی
دیدگاه شما