نوبت دهی آنلاین نوبت دهی آنلاین
ارتباط سطح ویتامین D مادر باردار با ضریب هوشی کودک

ارتباط سطح ویتامین D مادر باردار با ضریب هوشی کودک

شنبه 17 آبان 1399 10 نظر

ویتامین D یک ماده مغذی حیاتی است و عملکردهای مهم بسیاری در بدن دارد. منابع ویتامین D مادر در رحم به کودکش منتقل می شود و به تنظیم فرآیندهای از جمله رشد مغز کمک می کند. مطالعه ای که امروز در مجله تغذیه منتشر شد نشان داد که سطح ویتامین D مادران در دوران بارداری با ضریب هوشی فرزندان آنها ارتباط دارد ، که نشان می دهد سطح بالاتر ویتامین D در بارداری ممکن است منجر به افزایش ضریب هوشی کودکان شود. در این مطالعه همچنین به طور قابل توجهی کمبود سطح ویتامین D در میان زنان باردار سیاه پوست نشان داده شد.

ملیسا ملوق ، سرپرست محققین در بخش تحقیق و پژوهش بهداشت کودکان، موسسه تحقیقات رفتار و رشد کودکان سیاتل ، می گوید کمبود ویتامین D در بین عموم مردم و همچنین زنان باردار شایع است ، اما اشاره می کند که زنان سیاه پوست بیشتر در معرض خطر هستند. ملوق اظهار امیدواری می کند که این مطالعه به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک کند تا اختلافات را در زنان رنگین پوست و کسانی که در معرض خطر بیشتری برای کمبود ویتامین D هستند ، برطرف کنند.

"رنگدانه ملانین با مسدود کردن اشعه ماورا بنفش از پوست در برابر آفتاب محافظت می کند ، ملانین همچنین باعث کاهش تولید ویتامین D در پوست می شود. به همین دلیل ، از میزان بالای کمبود ویتامین D در زنان باردار سیاه پوست در این مطالعه تعجبی نداشت. حتی اگر بسیاری از زنان باردار قبل از تولد مکمل ویتامین پرناتال را استفاده می کنند ، ممکن است کمبود ویتامین D موجود را اصلاح نکند. 
"امیدوارم که کار ما آگاهی بیشتری نسبت به این مشکل به همراه داشته باشد ، پیامدهای طولانی مدت کمبود ویتامین D قبل از تولد را برای کودک و رشد عصبی شناختی آنها نشان دهد و تأکید کند که گروه های خاصی وجود دارد که باید به آنها توجه بیشتری داشته باشیم. آزمایش گسترده سطح ویتامین D به طور کلی توصیه نمی شود ، اما من فکر می کنم مراقبین بهداشتی باید به دنبال افرادی باشند که در معرض خطر بیشتری هستند ، از جمله زنان سیاه پوست. "

طبق گفته ملوق ، ممکن است حدود 80٪ از زنان باردار سیاه پوست در ایالات متحده کمبود ویتامین D داشته باشند. 
تقریبا 46٪ مادران بارداری که در این مطالعه شرکت کردند کمبود ویتامین D داشتند که در مقایسه با زنان سفیدپوست سطح ویتامین دی سیاه پوستان کمتر بود.

ملوق و همكارانش از اطلاعات مطالعه دراز مدت تنسی به نام مطالعه شرایط تأثیر گذار بر رشد عصبی و یادگیری در دوران كودكی(CANDLE) استفاده كردند. محققان CANDLE زنان باردار را برای مطالعه از سال 2006 به کار گرفتند و به مرور زمان اطلاعاتی در مورد سلامت و رشد فرزندانشان جمع آوری کردند.

بعد از کنترل چندین فاکتور دیگر مربوط به ضریب هوشی ، سطح بالاتر ویتامین D در بارداری با ضریب هوشی بالاتر در کودکان 4 تا 6 سال ارتباط داشت. اگرچه مطالعات مشاهده ای مانند این مطالعه نمی تواند علت را اثبات کند ، اما ملوق معتقد است که یافته های وی پیامدهای مهمی دارد و تحقیقات بیشتر را تضمین می کند.

کمبود ویتامین D

ملوغ گفت: کمبود ویتامین D کاملاً شایع است. "خبر خوب این است که یک راه حل نسبتاً آسان وجود دارد. دریافت ویتامین D کافی از طریق رژیم غذایی دشوار است و همه نمی توانند از طریق قرار گرفتن در معرض آفتاب این کمبود را جبران کنند ، بنابراین یک راه حل خوب مصرف مکمل است."

مصرف روزانه توصیه شده ویتامین D با دوز 600 واحد بین المللی  می باشد. به طور متوسط ، آمریکایی ها کمتر از 200 IU در رژیم غذایی خود مصرف می کنند ، بنابراین ملوق می گوید اگر افراد از طریق قرار گرفتن در معرض آفتاب یا مکمل ها این کمبود را جبران نکنند ، احتمالاً دچار کمبود خواهند شد. غذاهایی که حاوی مقادیر بیشتری ویتامین D هستند شامل ماهی های چرب ، تخم مرغ و منابع غنی شده مانند شیر گاو و غلات صبحانه است. با این حال ، ملوق خاطر نشان می کند که ویتامین D یکی از سخت ترین مواد مغذی برای دریافت مقدار کافی از رژیم های غذایی است.

برای تعیین سطح بهینه ویتامین D در بارداری ، تحقیقات بیشتری لازم است ، اما ملوق امیدوار است که این مطالعه به توصیه های تغذیه ای برای زنان باردار کمک کند. به ویژه در میان زنان سیاه پوست و در معرض خطر کمبود ویتامین D ، مکمل های غذایی و غربالگری ممکن است یک استراتژی تأثیرگذار برای کاهش مشکلات سلامتی باشد.

غذاهای کلیدی

ملوق می گوید سه نتیجه مهم در این مطالعه وجود دارد:

کمبود ویتامین D در دوران بارداری شایع است و زنان سیاه پوست در معرض خطر بیشتری هستند زیرا رنگدانه ملانین در پوست تولید ویتامین D را کاهش می دهد
مقادیر بالاتر ویتامین D در میان مادران در دوران بارداری ممکن است رشد مغز را افزایش داده و منجر به بالاترین ضریب هوشی کودکان شود
غربالگری و مکمل های غذایی ممکن است کمبود ویتامین D را برای افراد در معرض خطر اصلاح کند و عملکرد شناختی را در فرزندان آنها تقویت کند
ملوق همچنین گفت: "من می خواهم مردم بدانند كه این یك مشكل شایع است و می تواند رشد كودكان را تحت تأثیر قرار دهد." کمبود ویتامین D حتی در صورت داشتن رژیم غذایی سالم نیز ممکن است اتفاق بیفتد. گاهی اوقات به سبک زندگی ، رنگدانه سازی پوست یا سایر عوامل خارج از کنترل ما مربوط می شود".

منبع: ژورنال تغذیه دانشگاه آکسفورد

مترجم: هادی زراعی
 

دیدگاهتان را بنویسید

نام
ایمیل
کد امنیتی
کد امنیتی
دیدگاه شما