نوبت دهی آنلاین نوبت دهی آنلاین
محدودیت کالری، راه جلوگیری از پیری!

محدودیت کالری، راه جلوگیری از پیری!

چهارشنبه 20 فروردین 1399 10 نظر

در جدیدترین مطالعه ای که توسط دانشمندان آمریکایی و چینی صورت گرفته، دقیق ترین گزارشات درباره اثرات سلولی رژیم غذایی با محدود کردن کالری در موش های صحرایی ارائه می دهند. این نتایج در 27 فوریه در مجله سل منتشر شد. همانطور که میدانید پیری بالاترین عامل خطر برای بسیاری از بیماریهای انسانی از جمله سرطان، آلزایمر، دیابت و سندرم متابولیک است.

محدودیت کالری در مدل های حیوانات یکی از مؤثرترین مداخلات در برابر این بیماری های مرتبط با سن است و گرچه محققان می دانند سلولهای جداگانه در اثر پیری ارگانیسم دچار تغییرات زیادی می شوند، اما نمی دانند که محدودیت کالری چگونه بر این تغییرات تأثیر می گذارد.کارلوس و همکارانش در این تحقیق موش هایی را مقایسه کردند که 30 درصد کالری کمتری نسبت به موش های سالم داشتند.

رژیم های غذایی حیوانات از 18 تا 27 ماهگی کنترل می شدند. این تیم در مجموع 168،703 سلول از 40 نوع سلول در 56 موش صحرایی جدا و تجزیه و تحلیل کردند. سلول ها از بافت های چربی، کبد، کلیه، آئورت، پوست، مغز استخوان و ماهیچه ها تشکیل شدند. محققان در هر سلول جدا شده از فناوری تعیین توالی ژنتیکی تک سلولی برای اندازه گیری سطح فعالیت ژنها استفاده کردند.

آنها همچنین ترکیب کلی انواع سلولها را در هر بافت معین بررسی کردند. سپس، موش های پیر و جوان را در هر رژیم غذایی مقایسه کردند. بسیاری از تغییراتی که با افزایش سن موشهای صحرایی طبیعی رخ داد در موشهای دارای رژیم محدود ایجاد نشد. حتی در سن، بسیاری از بافت ها و سلول های حیوانات دارای رژیم غذایی محدود به موش های جوان نزدیک بودند. به طور کلی، 57درصد از تغییرات وابسته به سن در ترکیب سلولی که در بافت موشهای صحرایی عادی دیده می شود در موشهای دارای رژیم محدود شده با کالری وجود نداشت.
بحث و گفت و گوی متخصصین حس تناسب در مورد این خبر:
این تحقیق در مدل حیوانی صورت گرفته و از بسیاری جهات در مورد مدل های انسانی نیز صدق میکند.افرادی که کمتر از مقدار نیازشان غذا دریافت می کنند و به عبارتی کالری ورودی آنها به بدنشان کمتر از حد نیاز بدنشان است، این مقدار فضای خالی ایجاد شده در اثر کمتر غذا خوردن، از خود بدن و ضایعاتی که در طولانی مدت در بدن فرد در نتیجه تغذیه نادرست ایجاد شده نیز تامین می شود. بنابراین در بدن افرادی که کالری کمتر از نیازشان دریافت می کنند سموم و ضایعات کمتری انباشته می شود. از طرفی این نکته را باید مدنظر داشته باشید که همین سموم و ضایعات عامل اصلی التهاب و شروع روند آبشاری بیماری زایی در بدن می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نام
ایمیل
کد امنیتی
کد امنیتی
دیدگاه شما
  • خیلی مطلب مفیدی بود دست شما درد نکنه

    خیلی ممنون