نوبت دهی آنلاین نوبت دهی آنلاین
چاقی باعث تسریع رشد سلول های سرطانی می شود

چاقی باعث تسریع رشد سلول های سرطانی می شود

جمعه 21 آذر 1399 10 نظر

چاقی با افزایش خطر بیش از دوازده نوع مختلف سرطان مرتبط است. در طول سالها ، دانشمندان فرآیندهای مربوط به چاقی که رشد تومور را تحریک می کند، مانند تغییرات متابولیکی و التهاب مزمن را شناسایی کرده اند ، اما درک دقیق روابط متقابل چاقی و سرطان همچنان دست نیافتنی است. در حال حاضر، در تحقیقی که روی موش ها انجام شد ، محققان دانشکده پزشکی هاروارد قطعه جدیدی از این معما را کشف کردند، که پیامدهای شگفت انگیزی برای ایمونوتراپی سرطان دارد: چاقی باعث می شود سلول های سرطانی در نبرد برای سوخت و ساز از سلولهای ایمنی کشنده تومور پیشی بگیرند.

بر اساس گزارش تیم تحقیقاتی در Cell در 9 دسامبر، نشان داده شد که یک رژیم غذایی پرچرب تعداد و فعالیت ضد توموری سلولهای CD8+ T که یک نوع سلول ایمنی مهم در داخل تومورهاست را کاهش می دهد. این اتفاق به این دلیل می افتد که سلول های سرطانی در پاسخ به افزایش در دسترس بودن چربی ، برنامه ریزی مجددی در متابولیسم خود انجام می دهند تا مولکول های چربی غنی از انرژی را بهتر مصرف کنند، این امر سلول های T را از سوخت محروم کرده و رشد تومور را تسریع می کند.

 

مارسیا هایگیس ، استاد زیست شناسی سلولی در انستیتوی بلاواتنیک در HMS و نویسنده ارشد این مطالعه ، گفت: "قرار دادن تومور در محیط های پر چربی و کم چربی نشان می دهد که سلول های سرطانی متابولیسم خود را در واکنش به رژیم غذایی پرچرب تسریع می کنند."

این تیم دریافت که جلوگیری از این برنامه ریزی مجدد متابولیکی مربوط به چربی، به طور قابل توجهی باعث کاهش حجم تومور در موش های دارای رژیم های غذایی پرچرب می شود. از آنجا که سلول های CD8+ T اصلی ترین سلاح مورد استفاده در درمان های ایمنی علیه سرطان هستند که سیستم ایمنی بدن را در برابر سرطان فعال می کنند، نتایج مطالعه راهکارهای جدیدی را برای بهبود چنین درمانی ارائه می دهد.

نویسنده ارشد ارلن شارپ ، استاد آسیب شناسی تطبیقی ​​جورج فابیان HMS و رئیس گروه ایمنی شناسی در انستیتوی بلاواتنیک گفت: "ایمنی درمانی سرطان تأثیر بسزایی در زندگی بیماران دارد ، اما به درد همه نمی خورد."

شارپ گفت: "ما اکنون می دانیم که یک اختلاف بین سوخت و ساز بدن در سلولهای T و سلولهای توموری وجود دارد که با چاقی تغییر می کند. مطالعه ما یک نقشه راه برای کشف این فعل و انفعال فراهم می کند و می تواند به ما کمک کند تا به روشهای جدید در مورد درمانهای ایمنی سرطان و درمان ترکیبی فکر کنیم."

هایگیس ، شارپ و همکارانش اثرات چاقی را در مدلهای مختلف انواع سرطان از جمله روده بزرگ ، پستان ، ملانوم و ریه بررسی کردند. تیم تحت هدایت نویسندگان اصلی مطالعه ، آلیسون رینگل و جفت درایورز ، به موش ها رژیم های غذایی نرمال و پرچرب دادند و رژیم دوم پر چرب منجر به افزایش وزن بدن و سایر تغییرات مربوط به چاقی شد. آنها سپس انواع سلولها و مولکولهای مختلف داخل و اطراف تومورها را که در مجموع تومور ریز نامیده می شوند را بررسی کردند.

محققان دریافتند که تومورها در حیواناتی که رژیم های پرچربی دارند بسیار سریعتر از آنهایی که رژیم های غذایی معمولی دارند رشد می کنند. اما این موضوع فقط در انواع سرطان هایی که ایمنی زا هستند و می توانند دارای تعداد زیادی سلول ایمنی باشند، توسط سیستم ایمنی بدن به راحتی شناخته شوند و به احتمال زیاد پاسخ ایمنی را تحریک کنند صدق می کند.

آزمایشات نشان داد که تفاوتهای مربوط به رژیم غذایی در رشد تومور به طور خاص به فعالیت سلولهای CD8+ T (سلولهای ایمنی که می توانند سلولهای سرطانی را هدف قرار داده و از بین ببرند) بستگی دارد. اگر سلولهای CD8+ T به طور آزمایشی در موش ها حذف شوند رژیم غذایی بر سرعت رشد تومور تأثیر نمی گذارد.

مترجم: هادی زراعی

منبع: دانشکده پزشکی هاروارد

دیدگاهتان را بنویسید

نام
ایمیل
کد امنیتی
کد امنیتی
دیدگاه شما